Hliva ustricová z prírodnej lekárne

Hliva ustricová dnes patrí k najviac pestovaným hubám na svete. Jej blahodarné účinky sú známe po celom svete spoločne s výnimočnou chuťou. Využitie hlivy je skutočne všestranné. V kuchyni si ju vieme pripraviť na veľa spôsobov. Čo je však na hlive výnimočné, je jej  zloženie, a to predovšetkým obsah beta glucanu (betaglukan). Poďme sa pozrieť zblízka na účinky tohto prastarého prírodného lieku.

Hliva nie je žiaden zázrak ani tajomstvo, ktoré by bolo nedávno objavené. Práve naopak, účinky hlivy ustricovej dobre poznali obyvatelia Číny už pred stáročiami. Následne sa napríklad USA, Filipíny či Nigéria stali najväčšími producentmi hlivy ustricovej. Zaujímavosťou je, že v bývalom Československu sa v roku 1982 začala pestovať vo veľkom. Momentálne je hliva v poradí treťou najpestovanejšou hubou na svete. Celosvetovo sa vypestuje až 2,7 miliónov ton! 

hliva ustricová

Hliva ustricová a jej využitie

Zadovážili ste si hlivu a rozmýšľate, ako ju najlepšie spracovať? Skúste sa inšpirovať našimi receptami. Zdravá strava je dôležitá pre zlepšenie vitality nášho organizmu a k takejto strave hliva ustricová rozhodne patrí. V gastronómii už má hliva svoje nezastupiteľné miesto. Využíva sa najmä v ázijskej kuchyni, ale vďaka povedomí o jej blahodarných účinkoch, ako podpora imunity, sa využíva skutočne po celom svete. Hliva ustricovitá sa môže naložiť do octu, sušiť alebo vyrobiť z nej hubový prášok, ktorý sa skvele hodí do jedál.

10 liečivých účinkov hlivy ustricovej

Pravidelnou konzumáciou hlivy ustricovej dodávame nášmu telu potrebné živiny, vitamíny a minerály. Tu je zoznam 10 najzákladnejších benefitov, ktoré môže hliva ustricová prinášať:

  1. Hliva obsahuje beta glucan, vitamíny B,D,C,K, proteíny, steroly, mastné kyseliny, chróm, meď, železo, jód, sodík, selén, zinok a hubovú vlákninu.
  2. Hubová vláknina môže pomôcť pri uvoľnení usadených škodlivín v tele.
  3. Pozitívny vplyv na imunitný systém.
  4. Môže pôsobiť na poruchy metabolizmu cukru a tuku.
  5. Pomáha regulovať funkciu čriev.
  6. Upokojuje kĺbové ťažkosti.
  7. Môže pomôcť pri hypertenzii.
  8. Hliva pozitívne vplýva na znižovanie hladiny cholesterolu.
  9. Priaznivé účinky pri liečbe ekzémov a kožných alergií.
  10. Beta glucan z hlivy ustricovej môže zvyšovať odolnosť proti baktériám a vírusom.

Hliva je čoraz populárnejšia pri výrobe výživových doplnkov a kozmetických prípravkov. Je dôležité dbať na kvalitu, ktorú určuje najmä čistota najdôležitejšej látky- beta glucan. Tie najkvalitnejšie výrobky uvádzajú percentá na obale a mali by byť vyššie ako 90% .

Stačí na posilnenie imunity pokrm z hlivy ustricovej?

Je síce pravda, že hliva obsahuje množstvo vitamínov, antioxidantov minerálov a beta glucan. Avšak je všeobecne známe, že huby sú pre ľudskú tráviacu sústavu horšie stráviteľné a teda nemá schopnosť dokonale stráviť takýto druh potraviny. Preto je beta glucan z hlivy extrahovaný (vyňatý) a následne mikronizovaný. Výsledkom takéhoto procesu je vysoko čistá forma beta glucanu, ktorá je už pre náš organizmus a najmä imunitné bunky prístupnejšia. Ak chceme efektívne zlepšiť imunitu a posilniť našu obranyschopnosť, nestačí len konzumovať hlivový perkelt :).