Bolestivé kútiky. Čo ich spôsobuje?

Zdroj: Harmónia 03/2019

Aktuálne obdobie je doslova rajom pre baktérie a vírusy, ktoré útočia na našu imunitu. Zabrať jej dáva aj zvýšený stres, s ktorým sa každý deň stretávame pri plnení povinností v práci, či v súkromí. A práve oslabená imunita je dôvod, prečo sme náchylnejší na spustenie zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov. 

Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Niekedy sa vyskytujú v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Častejšie sa s ním stretneme u detí, ako u dospelých, jeho vznik zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky, najčastejšie ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži, či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení, alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému. 

Nedostatok vitamínov

Prispieť k vzniku kútikov môže aj nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2, 5, 7, 9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov (železo a zinok). Aj preto kútiky trápia najmä ľudí, ktorí bojujú s anémiou alebo tráviacimi ťažkosťami, či chorobami, ako je napríklad Crohnova, kedy sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré vitamíny. Ďalšou skupinou ľudí, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí užívajú antibiotiká. Ide najmú o ľudí, ktorí musia antibiotiká užívať počas dlhšieho obdobia. 

Nesprávna ústna hygiena

Starostlivosť o chrup a ústa by sme rozhodne nemali podceňovať. Aj to je totiž jedna z príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. "Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však vírusové ochorenie," hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures. 

Prejavy

Kútiky vznikajú v podobe začervenania a bolestivých škvŕn na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších procesov, ktoré v tele prebiehajú. 

Liečba

Základ liečby tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred samotným nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad borovou vodou. v lekárni vám vhodne poradia, ktoré ďalšie roztoky sú na dezinfekciu vhodné. 

Prírodné prípravky

Ak uprednostňujete prírodné prípravky, vhodný je beta glucan. Beta glucanový gél sa používa pri regenerácii poškodených tkanív. Ďalším pomocníkom z vrecúška babských receptov, je propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje aj čajovníkový olej a aloe. Odporúča sa aj potieranie rán čerstvým cesnakom, čo však môže byť problém, ak sa chystáte do práce alebo kdekoľvek medzi ľudí. Dopĺňať by ste mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok. Či ich budete telu dodávať vo forme stravy, alebo prostredníctvom výživových doplnkov, je na vás. Samozrejme, výživná a čerstvá strava je to najlepšie pre naše telo, no ak potrebný prísun vitamínov nedokážete zabezpečiť týmto spôsobom, potom sú výživové doplnky správnou voľbou. 

Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, nakoľko niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení. 

Prevencia

Okrem zásobovania tela potrebnými minerálmi a vitamínmi, aby bolo schopné brániť sa zápalu, je dôležité robiť aj ďalšie preventívne opatrenia. Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov, je správna starostlivosť o ňu. Zuby by sme si mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržiavajú aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať aj ochranné balzamy na pery s obsahom zinku.