Chudnutie verzus imunita

Zdroj: Noviny do pohody 04/2019

Leto je tu o pár mesiacov a už sa to celé začína. Premýšľame nad tým, ako schudnúť. Niektorí sa do toho pustia zhurta nasadia niektorú z prísnych diét, aby sa kíl zbavili rýchlo. Viete však, že práve takéto nárazové diéty môžu ohroziť imunitný systém? Ako chudnúť tak, aby sme namiesto oslabenia našu imunitu naštartovali?

Málokto z nás si uvedomuje, že práve zažívací trakt je podmienkou zdravo fungujúcej imunity. Imunitný systém, trávenie a stravovanie spolu veľmi úzko súvisia. Veľká časť imunitného systému sa totiž nachádza v tenkom čreve a jeho funkčnosť je taktiež významne závislá od hormónov, ktoré kontrolujú a riadia činnosť orgánov v celom organizme. "Imunitu môžeme zjednodušene definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom tele. Spolu sa nazývajú lymfatické orgány, ktoré môžeme rozdeliť na primárne, zodpovedné za produkciu lymfocytov, a sekundárne, kde nastáva samotná imunitná reakcia," vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu. 

Ako (ne)schudnúť za týždeň?

Nárazové diéty sú veľké riziko nielen pre našu imunitu. Ak ste práve rozmýšľali nad diétou, ktorá vám pomôže schudnúť z brucha za týždeň, skúste sa zamyslieť, aký vplyv to bude mať na váš metabolizmus, ako zareaguje imunita a celkovo organizmus. Drastické diéty by predovšetkým nemali podstupovať osoby, ktoré trpia napr. ochoreniami tráviaceho traktu alebo cukrovkou. Rýchle chudnutie potrápi imunitný systém a môže mať za následok zvýšený výskyt infekcií. Prvé príznaky oslabenej imunity sa môžu objaviť veľmi rýchlo. Ide o to, že v prípade drastickej diéty (príjem menej ako 10% dennej energie, čo je asi 200 kalórií, resp. 840 kJ) začína klesať počet imunitných buniek. 

Trojdňový pôst posilní imunitu 

Na rozdiel od rýchlych a drastických diét, rozsiahla štúdia z University of Southern California naznačuje, že 3-dňové pôsty môžu pomôcť zvýšiť "výkon" imunitného systému. Počas troch dní sa zníži počet imunitných buniek, ale predovšetkým sa imunitný systém zbavuje starých a poškodených buniek. Po ukončení pôstu sa imunita rýchlo snaží doplniť stavy mladými, červenými bunkami. 

Diéty v nás vyvolávajú fyzický a psychický stres

A čo psychika? Tej teda dáte tiež poriadne zabrať. Vnútorný stres a frustrácia z pohľadu do zrkadla sa rozhodne nezmenšia s pocitom hladu a škvŕkajúcim žalúdkom. Stres je v modernej dobe jedným z najvýznamnejších faktorov oslabujúcich imunitu. To znamená, že pokiaľ prežívate psychicky náročné obdobie, určite nepotrebujete ďalší stresový faktor. 

Počas dlhotrvajúcej redukčnej diéty nesmiete hladovať! Práve naopak, treba jesť častejšie ako obvykle, avšak v malých množstvách. Vyhnete sa tak návalom vlčieho hladu, keď občas ani veľmi silná povaha neodolá zrazu všadeprítomným nástrahám.

Nezabudnite na fyzickú aktivitu. Okrem obmedzenia príjmu stravy alebo zaradenia zdravších jedál do jedálnička je nevyhnuté udržiavať sa v dobrej telesnej kondícii. Naše telo chce totiž v tuku uloženú energiu uchovať za každú cenu, a to tak, že najprv si ju začne brať zo svalov, ktoré slabnú, ochabujú. 

Vegetariánstvo a imunita

Aj napriek tomu, že vegetariánstvo býva často zatracované, môžeme ho považovať za naozaj plnohodnotný spôsob stravovania. Ale pozor! Je potrebné, aby vaše vegetariánske menu bolo vyvážené a aby takáto strava obsahovala všetko, čo naše telo potrebuje. Na mysli máme dostatočný prísun živín, ktoré imunitný systém potrebuje, aby fungoval tak, ako má. Špeciálne pri tomto type stravovania nezabúdajte na železo, vitamín B12, zinok a vápnik. 

Stres nám "rozhádže" hormóny aj imunitu

Aj keď je stres občas dobrý, nemal by trvať príliš dlho, pretože to môže skĺznuť až do chronickosti. Príznakmi dlhotrvajúceho chronického stresu sú nespavosť, podráždenosť, ale aj napríklad utiahnutosť. Často zažívame stres v práci a myslíme si, že vďaka tomu podávame lepší výkon. Opak je však pravda. Výsledky našej práce bývajú kolísavé, ale čo je horšie a podstatnejšie, trpí tým naše zdravie. Stres je zodpovedný za nadmernú produkciu hormónu kortizol. Nazývame ho preto aj stresový hormón a jeho hlavnou funkciou je zvýšenie pohotovosti počas vypätých situácií a taktiež sa podieľa na obranných reakciách. Ak sme v strese, jeho hladina stúpne, zatiaľ čo sa znižuje hladina iných hormónov. Takto je náš organizmus v nerovnováhe a imunitný systém nedokáže rýchlo reagovať na vplyvy vonkajšieho prostredia. Ak je váš organizmus často vystavovaný napríklad stresu v práci a vaša imunita trpí, skúste dodržiavať tzv. "5S", ktoré sú základom na lepšie fungovanie imunity. Je to spánok (6 - 7 hodín denne), strava (zdravá - predovšetkým čerstvé ovocie a zelenina), smiech, spokojný život (so svojimi blízkymi) a šport. Niekto sa zdravo stravuje, niekomu zas viac vyhovuje športovať, každý by si mal nájsť aspoň niečo z uvedených "5S", aby bol jeho život o čosi lepší a predovšetkým zdravší. 

Ako si pomocou stravy posilniť zdravie

1. Najdôležitejšie je, aby sme chudli postupne, je to pre nás bezpečnejšie a nezaťažuje to organizmus. 

2. Základom je zdravo sa stravovať a pravidelne cvičiť, aby imunita nebola oslabená a netrpela. 

3. Nezabúdajte do svojho jedálnička pridať celozrnné potraviny, mäso s nízkym obsahom tuku (napr. kuracie, morčacie, teľacie), strukoviny, ryby, čerstvé ovocie a zeleninu. 

4. Obmedzte ťažké a vyprážané jedlá, aj zdravé a ľahké suroviny sa dajú pripraviť "ťažkým" spôsobom. 

5. Nezabúdajte ani na "strážcov imunity", ako je napríklad betaglukán, echinacea, ženšen, tea tree a iné. Dôležité je podporiť črevnú mikroflóru probiotikami.