Hliva ustricová a jej blahodarné účinky

Hliva ustricová sa v našich končinách teší veľkej popularite, jej chuť je špecifická a veľmi lahodná. Obľúbenosť tejto huby podporuje skutočnosť, že má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Poďme sa na ňu pozrieť bližšie.

Hliva ustricová alebo hliva ustricovitá má svoj pôvod v ďalekej Ázii, odkiaľ sa postupne rozšírila takmer do celého sveta. Hliva je bohatý zdroj prírodných vitamínov a minerálov, vďaka čomu ju v Ázii označujú  ako hubu pevného zdravia, energie a dlhovekosti. Hliva je výnimočná najmä tým, že obsahuje polysacharid beta glucan (betaglukán), ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu proti vírusom, parazitom a baktériám. Betaglukán pomáha v boji proti rakovine, posilňuje organizmus a celkový imunitný systém.. 

Hliva ustricová a jej blahodarné účinky

Kde kúpiť hlivu ustricovú?

V dnešnej dobe už zvyčajne nebýva problém zakúpiť hlivu ustricovú takmer v každom hypermarkete alebo aj v menšom obchode. Vždy je dôležité dbať na čerstvosť a kvalitu produktu. Hlivu ustricovú možno zakúpiť aj na takzvanej hlivovej farme, ktorá sa špecializuje konkrétne na pestovanie tejto výnimočnej huby. Hlivu vieme získať aj priamo z prirodzeného prostredia, v ktorom sa vyskytuje. Pri návšteve lesa nájdeme hlivu ustricovú rásť na kmeňoch listnatých drevín, predovšetkým na bukoch a topoľoch. V období od septembra do decembra sa zvyčajne hlive darí najviac, ale nájdeme ju aj v iných mesiacoch, dôležitá je teplota (do 25°) a vlhkosť. 

Čím je hliva ustricová taká výnimočná?

Hliva je výbornou alternatívou nie len pre vegetariánov, dá sa pripraviť obdobnými spôsobmi ako mäso - vyprážanie, grilovanie alebo dusenie. Pokiaľ však chceme zachovať čo najväčšie množstvo užitočných látok , ktoré hliva obsahuje, nemali by sme ju dlho tepelne upravovať. Krátke grilovanie nám zabezpečí lepšie zachovanie prospešných látok, možno podávať s ľahkých sezónnym šalátom. Hlivový perkelt chutí výborne a tiež sa nám ponúka vyskúšať aj táto možnosť, treba však myslieť na to, že hliva je pri dlhom dusení ochudobnená o množstvo prospešných vitamínov. Hliva ustricová okrem vitamínov obsahuje aminokyseliny, minerály a najmä beta glucan.

Oslabená imunita si môže pýtať väčšiu podporu, napríklad zvýšeným príjmom výživových doplnkov s obsahom beta glucanu. Hliva ustricová , ktorá sa používa na výrobu beta glucanu, pochádza z ekologického poľnohospodárstva a je extrahovaná z čerstvej hlivy, nie zo sušenej. Takýto postup pri výrobe našich produktov zaručuje najvyššiu kvalitu.