Vaginálna mykóza – ako sa jej vyhnúť?

Tak a je to tu znova. Krásne slnečné dni, príjemné až horúce počasie plné dobrej nálady. Slnko na nás pozitívne pôsobí v mnohých smeroch a po zamračených dňoch máme pocit, že nám skutočne vie dobiť baterky. Bohužiaľ leto so sebou prináša aj isté zdravotné riziká a slabá imunita tomu dokáže výrazne prispieť.

Poznáte ten pocit - sedíte v kancelárii či v školskej lavici a v duchu dokola prepočítavate dni či týždne do vašej vytúženej dovolenky. Dovolenka v obľúbenom letovisku, hudobný festival alebo pobyt s priateľmi pri jazere. Hmm..úžasná predstava. Popri tom všetkom zhone a plánovaní, netreba však zabúdať ani na náš organizmu a tiež nástrahy, ktoré sú spojené najmä s letnou sezónou.

vaginálna mykóza

Keď tie najmenšie organizmy spôsobia najväčšie problémy

Asi už tušíte, že reč je o kvasinkách. Najčastejším druhom je práve candida albicans. Ku kvasinkovej infekcii často dochádza hlavne v období, keď ma žena oslabený imunitný systém. Dôvod, prečo vlastne dochádza k nepríjemnému svrbeniu, páleniu pri močení či k belavému výtoku, je premnoženie týchto kvasiniek. Baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú vo vagíne, nedokážu udržať počet prítomných kvasiniek a tým môže dochádzať k problémom. 

Kvasinky má každá z nás bežne v tele, vyskytujú sa v črevách, ústach, pažeráku alebo v pošve. Pokiaľ je ich počet udržateľný, nespôsobujú žiadne výkyvy. Ak sa však zmení prirodzené pH, nastanú problémy a kvasinky sa začnú nekontrolovateľne rozmnožovať.

Príznaky pri kvasinkovej infekcii

Medzi najčastejšie symptómy radíme samozrejme svrbenie v intímnych partiách. Asi každá žena to už aspoň raz zažila a naozaj to nie je nič príjemné. Premnoženie kvasiniek môže nastať veľmi rýchlo a preto sa niekedy stáva, že večer nám ešte vôbec nič nie je, ale ráno už cítime nepríjemné pálenie pri močení. Často sa k príznakom pripojí aj jemný opuch pyskov ohanbia a belavý výtok. Niekedy, keď nastane infekcia, môžeme cítiť aj nepríjemnú bolesť pri sexe.

Nepomýľte si infekciu kvasinkovú s bakteriálnou! Pri bakteriálnej sa už jedná o iný typ infekcie, niekedy môže byť aj zmiešaná. Pokiaľ si nie ste isté, o akú infekciu sa jedná, určite navštívte vášho gynekológa, ktorý už presne stanoví diagnózu a následnú liečbu. 

Na vine je imunita

Pri prvých príznakoch je lepšie ihneď zbystriť vašu pozornosť a pokúsiť sa zažehnať krízu. Môžete skúsiť rôzne výplachy, ktoré dostane v lekárni. Slúžia na vyrovnanie vášho pH v pošve a tým ukľudnia rozjašené kvasinky. Na výber je dnes už naozaj veľké množstvo výživových doplnkov vhodných na liečbu. Okrem probiotík či prebiotík sa ako nápomocné ukazujú aj doplnky s obsahom beta glucanu (betaglukán) . Tie môžu pomáhať pri svrbení, pocite suchosti, podráždenia či pálenia. 

Preto, milé dámy, nezabúdajte na zvýšenú hygienu a prevenciu počas letnej sezóny. Užite si leto plnými dúškami bez komplikácii!