Slabá imunita u mužov

Málo spánku, veľa práce a takmer žiadna zdravá strava. Relax si doprajete len sporadicky a idete "na plné obrátky" každý deň. Až kým... vás nezastaví ochorenie. Najlepší spôsob, ako predchádzať týmto situáciam, je včasné posilnenie imunity. Prinášame vám pár tipov, ako zvýšiť svoju obranyschopnosť. 

Ochorenia ako chrípka či angína sú pomerne ľahko zvládnuteľné a pri vhodnej liečbe sa nemusia dostaviť žiadne komplikácie a telo je onedlho opäť fit. Ak sa však choroby neustále vracajú a máte pocit, že ste veľmi náchylní na ochorenie, je na mieste zbystriť pozornosť. Ženy bývajú často v tomto smere opatrnejšie, odhodlanejšie a posilňujú svoju imunitu či už formou zdravej stravy alebo pohybom. No muži bývajú občas zahltení prácou a povinnosťami do takej miery, že ochorenia ignorujú, alebo si z toho jednoducho nerobia ťažkú hlavu. Tento prístup však môže postupne viesť k oveľa vážnejším ťažkostiam, ako je angína či nachladnutie.

slabá imunita u mužov

Slabá imunita sa môže prejaviť rôzne

Oslabená obranyschopnosť sa môže prejavovať častou chorľavosťou, nedostatkom energie, malátnosťou, ale aj bolesťami kĺbov či pomalším hojením rán. To sa často môže ukázať aj na zlej nálade. Bývate častejšie podráždení, ale aj smutní. Slabú imunitu môžete odsledovať aj na základe ročného obdobia, keď sa vaše zdravie zhoršuje spoločne s klesajúcou vonkajšou chorobou. Pri prvých prieskumoch na internete zistíte, že treba pridať vitamín C. Áno, ten je veľmi dôležitý, keďže si ho naše telo nedokáže samo vyprodukovať, ale niekedy už naozaj nestačí len Céčko. 

Posilnenie imunity nie je len jednotvárna záležitosť, je to celý komplex procesov, pri ktorom je treba dodržiavať viacero zásad.

Pár tipov na posilnenie imunity

  • Dodržujte pitný režim. Najdôležitejšia je pitná voda, nesladené čaje a ovocné či zeleninové šťavy.
  • Otužujte sa. Predstava rannej studenej sprchy neraz naženie hrôzu, ale pri postupnom procese, kedy každý deň vydržíte o niečo dlhšie pod prúdom studenej vody, zocelíte telo aj dušu.
  • Čerstvá zelenina a ovocie. Nepodceňujte stravovanie, je to jeden z najdôležitejších faktorov pre posilnenie imunity. Nahraďte vyprážane bravčové rezne za grilované kuracie steaky, ako prílohu zvoľte radšej ľahký šalát. Keď budete disciplinovaní, výsledky na seba nenechajú dlho čakať.
  • Pohyb je rovnako dôležitý ako stravovanie. Obzvlášť, pokiaľ máme sedavú prácu a celý deň presedíme za počítačom. Namiesto sledovania 785. časti vášho obľúbeného seriálu skúste vybehnúť do prírody, či už to bude prechádzka alebo energický beh. Hlavne robte niečo s vedomím, že chcete zlepšiť svoj zdravotný stav.

Výživové doplnky

Pokiaľ organizmus dlhodobo nedostával dostatočné množstvo vitamínov či minerálov, bol nútený ich využívať zo zásob. Ak však aj tie minú, môže sa tento deficit začať prejavovať. Kožné problémy, slabý zrak, oslabená imunita, zlé trávenie alebo aj nedostatok krviniek môžu byť podmienené práve nedostatkom týchto dôležitých látok. Preto zvýšte prísun vitamínov - najmä C a vitamínov skupiny B. Výborným pomocníkom môže byť aj betaglukán, ktorý sa extrahuje z hlivy ustricovej a má skvelé imunomodulačné vlastnosti. Pomáha pri zvýšenej psychickej a telesnej aktivite ale aj v období stresov. Prispieva nielen k správnemu fungovaniu imunitného systému, ale ochráni aj bunky pred oxidačným stresom.