Pokiaľ je váš vek nižší ako 40 rokov, zdravie vám dobre slúži a nebojíte sa zimy, tak ste ideálnym kandidátom na začiatočnícke otužovanie. Základom je začať doma sprchovaním. Nezačínajte však s ľadovou vodou hneď prvý deň. So všetkým je lepšie postupovať pomaly, za to účinne. Preto začínajte prvé dni s vlažnou vodou a postupne „pritvrdzujte“. Tak isto aj dĺžka sprchovania by zo začiatku mala byť kratšia. Odporúča sa cca 1 minúta.
Otužovanie je najefektívnejšie ráno, môžeme sa, samozrejme, otužovať aj večer, ale výsledok nebude rovnaký. Večerné otužovanie je skôr doplnkové. Sprchou prechádzame celé telo okrem hlavy, snažme sa neustále pohybovať. Dlhé státie pod prúdom studenej vody nie je úplne vhodné. Nepokazte si však účinok studenej sprchy náhlym prechodom k horúcej vode. Narušuje to výsledky otužovania a môže zapríčiniť prechladnutie. Po každom rannom otužovaní by mali nasledovať zahrievacie cviky, kedy sa naše telo príjemne prekrvuje. Ak máte ráno naponáhlo, radšej otužovanie tentokrát vynechajte. Ľadová sprcha neprospieva našej psychike, pokiaľ na ňu nie sme riadne pripravení. Otužilosť nezískame v krátkodobom horizonte, preto majte na pamäti, že je to beh na dlhú trať. Skutočne otužilými sa stávame niekedy až po 2 rokoch, a to pri riadnej disciplíne a pravidelnosti otužovania sa.
Okrem otužovania sa by sme mali myslieť na celý rad iných faktorov, ktoré nám pomáhajú nášmu imunitnému systému. Nezabúdajme na dostatok vitamínov v podobe čerstvej zeleniny a ovocia, ako aj výživové doplnky, ktoré výborne stimulujú a pomáhajú pri posilňovaní imunity. Zaradiť by sme mali najmä vitamín C, vitamíny skupiny B, železo a vysokočistý betaglukán . Ak pridáme aj pravidelné športové aktivity, naše telo sa nám odvďačí v podobe silného imunitného systému.