Mužský imunitný systém verzus ženský

Ženy si zvyknú robiť žarty, čo sa týka chorľavosti mužov. Keď má muž nádchu, nebodaj chrípku, občas to pripomína koniec sveta. Je príčinou odlišný imunitný systém? Skutočne muži znášajú ochorenia horšie?

Zima je v plnom prúde a s ňou i obdobie prechladnutia, nádchy, chrípky alebo kašľa. Sme vyťažení prácou, povinnosťami, rodinným životom, a to posledné, čo si môžeme dovoliť, je ochorieť. Ale ako to už býva, choroba si nevyberá a často zasiahne v ten najmenej vhodný čas. Ako je ale možné, že manželka / priateľka prekonáva chorobu s ľahkosťou? Sem tam nejaký soplík či zakašlanie, ktoré ju nijak neobmedzia v denných rutinách a o pár dní je celkom fit?

imunita - betaglukán

Imunitný systém mladých žien funguje lepšie

Tak a je to oficiálne potvrdené! Britskí vedci prišli na to, že mužský systém je v boji proti infekciám menej efektívny ako ten ženský. Výsledkom je, že ženy boj proti infekcii môžu vyhrať oveľa rýchlejšie a lepšie ako muži. Ochorenia ich prepadnú menej často a keď k tomu dôjde, zotavia sa porovnateľne rýchlejšie. Austrálski vedci dodávajú, že práve mladšie ženy odolávajú ochoreniam lepšie ako muži. Ich obranyschopnosť reaguje silnejšie na infekcie s rinovírusom, ktorý je najbežnejším a najinfekčnejším nositeľom nachladnutia v ľudskej populácii. Ochorenia spôsobené týmto vírusom sa prejavujú teplotami od 37°do 39°. Prejavy infekcie sú primárne na horných dýchacích cestách. 

Staršie ženy to už majú ťažšie

Sila imunitného systému klesá po menopauze, čo môže naznačovať isté hormonálne súvislosti. Ženy majú výhodu, že sú od prírody často zodpovednejšie, čo sa týka zdravia. Už pri prvých príznakoch zbystria pozornosť a nechcú nič nechať na náhodu. Často sa zbavia aj inak nepríjemnej chrípky skôr, ako vypukne v plnej sile. Muži neradi priznávajú, že ich trápi nejaký zdravotný problém. Pokiaľ však neustále vyčkávajú s návštevou lekára, môžu si privodiť nepríjemné komplikácie. Každý zdravotný problém je dobré zachytiť v rannom štádiu. 

Posilnite si svoju obranyschopnosť

Dôležitým faktorom pre silné zdravie je udržovanie a posilňovanie imunitného systému. Dbajte na zdravú stravu obohatenú o čerstvú zeleninu a ovocie. Pite dostatok čistej vody a nezabúdajte ani na pravidelný pohyb! Pomôcť môžu aj výživové doplnky, ako vitamín C a B. Veľmi účinné sú betaglukány z hlivy ustricovej, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.