Liečivé huby – ako nám pomáhajú?

Prospešné účinky niektorých húb sú známe už po tisícročia. Niektoré druhy húb majú okrem liečivých účinkov aj vysokú výživovú hodnotu, ktorá prispieva nášmu organizmu a posilňujú imunitný systém. Ako ich rozlíšiť? Ktoré nám prospievajú?

Liečivé huby sa nazývajú aj plodmi jesene, práve v tomto období sa zvyčajne vytvárajú najlepšie podmienky na ich rast. Samozrejme, záleží od konkrétnej huby, každá má totiž špecifické nároky na prostredie, v ktorom rastie. Tak isto aj obdobie, kedy huby uzatvárajú svoje plodnice je individuálne.

liečivé huby, betaglukán, hliva ustricová

Dôležitým faktorom je však vlaha. Vlhké prostredie nevyhnutne patrí k správnemu rastu. Určite poznáte staré príslovie „rastú ako huby po daždi“. Nie je to žiaden výmysel a presne vystihuje potrebné nároky vlahy. Ďalším faktorom je bezvetrie. Huby nemajú rady miesta, kde veľa fúka vietor. Pri hľadaní preto vyhľadávajte miesta, ktoré sú v závetrí.

Známe liečivé huby a ich účinky:

Hnojník obyčajný (Conprinus comatus) 

Túto hubu nájdeme pomerne ľahko, rastie hlavne na lúkach. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín D, E a C. Je taktiež bohatá na minerálne látky, ako sú draslík, vanád, vápnik, železo, meď, zinok a aminokyseliny. Podporuje funkcie pečene a prispieva k detoxikácii organizmu. Môže pomôcť pri zápche a gastrointestinálnych infekciách.

Agaricus blazei murril (rod pečiarky)

Je to jedna z najčastejšie používaných húb s liečivými účinkami. Obsahuje vitamíny B, E, D a C. Všetky esenciálne aminokyseliny, polysacharidy, betaglukány, fosfolipidy a steroidy. Pomáha pri posilnení imunitného systému a má protizápalové, antioxidačné a detoxikačné účinky. Chráni pečeň a pomáha v boji s hepatitídou.

Hliva ustricová alebo ustricovitá (Pleurotus ostreatus)

Hliva je saprofág, to znamená, že sa živí rozpadajúcou sa hmotou na stromoch. Prijíma živiny priamo zo stromu bez toho, aby ho poškodzovala. Hliva ustricová sa v USA a Japonsku používa pri znížení hladiny cholesterolu, ako aj v boji s rakovinou. Je to práve betaglukán (beta glucan), vďaka ktorému má huba také výnimočné účinky. Prvé štúdie o prospešných (protirakovinových) účinkoch prišli koncom 60. rokov. Viacerí autori preukázali, že extrakty z rôznych druhov húb majú výrazné protirakovinové účinky. Okrem toho, pomáha pri posilnení imunity, chráni pred oxidačným stresom a je vhodná pre ľudí, ktorí často zažívajú psychické aj fyzické vypätie či stres.

Zaujímavosťou je, že hliva ustricová je predmetom mnohých štúdií a výskumov vo vzťahu ku životnému prostrediu. Tento termín sa nazýva „Mycorestaration“ a ide o obnovu degradovaného prostredia za pomoci húb. Hliva vypúšťa enzým, ktorý je schopný rozkladať organické väzby v dreve. Tie sú veľmi podobné tým, ktoré sa nachádzajú v oleji a pesticídoch. Takže vďaka tejto objavenej schopnosti vieme, že hliva je schopná účinne odstraňovať chemické organické väzby v toxických chemikáliách. Predstavte si, že jedného dňa by sme za pomoci húb dokázali eliminovať ropné škvrny a iné chemické znečistenia, ktoré ľudstvo napáchalo na planéte Zem.

Leskorka lesklá (ganoderma lucidum)

V Číne je prezývaná ako „huba nesmrteľnosti“. Jej špeciálne účinky posilňujú polysacharidy a glykoproteíny. Tie podporujú imunitný systém, viažu škodlivé radikály, detoxikujú organizmus. Aj leskorka pomáha pri ťažkostiach s pečenou, ale aj pri kolísavom krvnom tlaku či dýchacích ťažkostiach.