Leto v plnom prúde

Vysoké teploty, slnko, voda, pláž. Jedno z najkrajších období roka, na ktoré sa veľmi tešíme. Chystáte sa na letnú dovolenku s využitím prírodných kúpalísk alebo verejných bazénov? Na čo by si mali dať predovšetkým ženy pozor, aby nestrávili letný pobyt v nepríjemných bolestiach?

Betaglukan a posilnenie imunity

Problémy spojené s mykózou sú častým prejavom narušenia prirodzeného pH v pošve. Ochorenie spôsobuje najmä premnoženie kvasiniek. Vo všeobecnosti sú kvasinky bežnou súčasťou mikroflóry v pošve a za normálnych okolností nespôsobujú žiadne problémy. Príčiny tohto stavu môžu byť rôzneho charakteru. Či už je to stres, hormonálne zmeny počas tehotenstva alebo menopauzy, výsledkom môže byť skutočne nepríjemné obdobie v podobe svrbenia, pálenia, výtokov alebo bolestí pri močení. 

Ďalšie riziko príčin vaginálnej mykózy môže byť obdobie po liečbe antibiotikami či užívanie hormonalnej antikoncepcie, pretože ničia prirodzenú mikroflóru v tele. Ak rady navštevujete verejné bazény, dbajte o dostatočnú hygienu bezprostredne po kúpaní. V letnom období je ženské telo najviac náchylné na prepuknutie vaginálnej mykózy. Dôvod je jednoduchý - v teplom letnom prostredí sa kvasinkovým infekciám darí najlepšie. 

Ako sa vyvarovať vzniku mykózy?

Ak ste náchylné na problémy spojené s vaginálnou mikroflórovu, dodržujte niekoľko základných pravidiel. Na kúpalisku ale aj v prírode majte so sebou vždy náhradné suché plavky a ako prvú pomoc jemné vlhčené obrúsky na intímnu hygienu. Práve vlhké a teplé prostredie je pre kvasinky dokonalé prostredie na premnoženie. Pokiaľ je to možné, používajte počas leta len neparfémované toaletné papiere ako aj vložky.

Liečenie vaginálnej mykózy

Už pri prvých príznakoch je lepšie navštíviť lekára. Dôležité je, aby sa liečbou odstránili škodlivé baktérie a kvasinky. Zároveň je potrebné zachovať prospešné laktobacily, ktoré sú nevyhnutné na udržanie pošvovej mikroflóry. Môžete skúsiť vaginálny výplach roztokom, ktorý voľne zakúpite v lekárni, pôsobí protizápalovo. 

Vaginálna mykóza sa môže liečiť aj čapíkmi alebo antimykotikami. Ak to vo vašom prípade nie je ojedinelý prípad a problémy sa neustále vracajú, pomôže posilnenie imunity.  Pri pretrvávajúcich problémoch viac ako 3 dni , kedy bežné rady nepomáhajú, nečakajte dlho a navštívte gynekológa, ktorý vám určí presnú diagnózu a liečbu.