Infekcia v ústach

Oslabený imunitný systém v kombinácií s nerovnováhou v našom organizme neveští nič dobré. Ak sa pridá zanedbaná infekcia v ústach, problémy môžu začať. Ako sa chrániť pred infekciami a prečo vôbec vznikajú?

Kútiky či afty naozaj dokažu znepríjemniť celý deň. Dôležité je neustále podporovať obranyschopnosť, pretože infekcie a imunitný systém spolu navzájom súvisia. Nezabúdajte na pestrú stravu plnú ovocia a zeleniny. V každom ročnom období a najmä v tých chladnejších, je dôležité zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov.

infekcia v ústach, popraskané kútiky, afty, opary

Infekcie v ústach 

Organizmus vždy upozorní na zmeny, ktoré sa v ňom odohrávajú. Pokiaľ dôjde k infekcii, najčastejšie zareaguje v podobe zápalu. Zápaly môžu mať rôznych pôvodcov. Pozrime sa však konkrétne na tie ústne. Spôsob vzniku a liečba je individuálna, toto sú najznámejšie spuštače:

  • poruchy trávenia
  • nedostatočná výživa (deficit vitamínov a minerálov)
  • infekčné, zapalové alebo onkologické ochorenia
  • otrava ťažkymi kovmi
  • intenzívny vplyv vírusov a baktérií
  • chronické dráždenie sliznice alkoholom, nikotínom a inými škodlivými látkami
  • slabá imunita

Popraskané kútiky

Prejavuje sa hlavne citlivosťou ústnych kútikov. Často môže vzniknúť v strede poškodeného miesta malá trhlinka, ktorá spôsobuje nepríjemné pálenie. Miesto býva výrazne začervenané a na dotyk horúce.

Príčina vzniku popraskaných kútikov

Tak, ako u väčšiny zápalových ochorení, môže ísť najmä o slabú obranyschopnosť. Nedostatok vitamínov minerálov a iných dôležitých látok ako aj bioprvkov. U detí sa často stretávame s pojmom kútiky zo špinavých rúk. Znamená to, že dieťa si nevedomky môže vkladať do úst neumyté ruky, čo môže spôsobiť hromadenie baktérií v ústach. 

Liečba popraskaných kútikov

Miesto je vhodné dezinfikovať, použiť môžete aj rôzne prírodné prípravky, ktoré nevysušia a nepodráždia poškodené miesto. Pri kvasinkovej infekcii sa používajú antimykotické masti. Ak je však infekcia bakteriálna, pomôžu antibiotiká. Dbajte na pestrú zdravú stravu.

Afty

S týmto symptómom sa stretáva mnoho ľudí. Sú to malé pľuzgieriky na povrchu ústnej sliznice. Odhaduje sa, že až 25% percent populácie trpí na výskyt aft.

Príčiny vzniku

Emočný stres alebo nesprávna životospráva môžu súvisieť s výskytom afty. Do dnes sa však presne nevie. ako a prečo vlastne vznikajú. Je pravdepodobné že taktiež súvisia s prejavmi oslabenej imunity. Sú známe látky, ktoré podnecujú ich tvorbu - citrusy, ananás, čokoláda, horčica, ocot alebo aj zubné pasty s obsahom laurylsulfátu (SLS). Dnes je už lahké nájsť zubné pasty bez tejto látky.

Afty a ich liečba

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť afty, je dezinfekcia alkoholom. Jedná sa skôr o ľudový recept, ale veľmi účinný. Vhodné sú aj výplachy šalviovým alebo kamilkovým čajom. Určite je dobré zvýšiť príjem vitamínov C a B.

Opary

Herpes simplex spôsobuje vznik najčastejšie vyskytovaných infekčných ochorení na svete – herpetické infekcie kože a slizníc. Konkrétne opary spôsobuje herpes simplex 1. Typu (HSV 1.) Jeho pôvodca je herpes labialis. S týmto vírusom sa ľudský organizmus dostane do kontaktu už v rannom detstve. Táto prvotná infekcia prebieha ako mierny zápal sliznice dutiny ústnej alebo úplne bez príznakov. Potom vírus pretrváva v tele a pri prvých vhodných podmienkach vycestuje do kože alebo sliznice.

Príčiny vzniku oparov

Spúšťačom môže byť psychický stres, fyzická aktivita, infekčné choroby alebo pobyt na slnku. Medzi príčiny je opäť dôležité zaradiť aj oslabený imunitný systém, ktorý dovolí vypuknutie tejto infekcie.

Liečba oparov

Na herpes nanášajte antivirotické masti, užívajte vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Vhodná strava nás tak isto vie posilniť. Pridajme orechy, pšenicu, kukuricu a sóju. Betaglukán je výborným pomocníkom. Dokonca existujú aj gély priamo na opary s obsahom betaglukánu.