Najlepším spôsobom je upravená životospráva, kedy pridáme do jedálnička dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Nezabúdajte ani na výživové doplnky.
„Imunitu môžeme zjednodušene definovať, ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom organizme,“ vysvetľuje Ing. Adrian Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.
Pri balení kufra dbajte na všetky lieky, ktoré by ste mohli v akútnych prípadoch potrebovať. Pokiaľ budete mať problém s organizáciou lekárničky, zostavte si zoznam, s ktorým budete mať väčší prehľad. Organizujte systematicky, porozmýšľajte, ktoré lieky či doplnky užívate denne. Tie zbaľte určite ako prvé. Základom by mali byť aj liečivá, ktoré užívate pri hnačkách, bolestiach hlavy či pastilky na cmúľanie proti bolesti hrdla.
Je dobré si zbaliť aj probiotiká a látky podporujúce imunitu, ako napr. betaglukán (beta glucan). Vyrába sa z hlivy ustricovej a je jedným z dobre preskúmaných podporovateľov obranného mechanizmu organizmu.
Pred cestou tiež zvážte očkovanie. Nechajte si poradiť od odborníka na cestovnú medicínu, ako predísť infekčným chorobám v exotickej krajin, do ktorej sa chystáte. Očkovanie nemusí byť vždy nevyhnutnosťou. Podľa Medzinárodného zdravotníckeho poriadku je dnes len jedno povinné očkovanie, a to proti žltej zimnici.
Neznamená to však, že ostatné očkovania sú zbytočné. Veľmi záleží, do akej oblasti cestujete. Prinajmenšom, je vhodné zvážiť očkovania proti žltačke typu A a B. Vedecké výskumy dokonca dokázali, že pri súbežnom užívaní betaglukánu sa zvyšuje účinok očkovania.