Diéta a chudnutie oslabuje imunitu

Dovolenková sezóna je už za dverami, pobyt pri mori zarezervovaný a ostáva už len jediné – zhodiť „narýchlo“ pár kilogramov, aby sme v plavkách vyzerali dobre. Pripomína vám to niečo? Tu však môže prísť kameň úrazu. Myslíte si, že je správne skúšať drastické diéty na poslednú chvíľu, len aby sme zo seba mali lepší pocit v plavkách? 

Diéta a chudnutie oslabuje imunitu

Imunitný systém je úzko spojený s naším tráviacim traktom. Pokiaľ nášmu telu vyvoláme šok spôsobený výrazným znížením množstva  prijatých živín, mali by sme rátať aj s komplikáciami. Každý človek si môže vypočítať svoj bazálny metabolizmus a teda minimálne množstvo kalórii, ktoré by mal za deň prijať na to, aby naše telo pracovalo správne. Laicky povedané, náš bazálny metabolizmus nám ukazuje koľko kalórii spáli naše telo bez toho, aby sme sa pohli.  Preto každý, kto sa chystá upraviť svoj stravovací systém, by mal poznať svoj bazálny metabolizmus a nikdy neklesnúť pod túto hranicu. Ak chceme aby naša imunita fungovala správne, nemali by sme experimentovať s hladovkou alebo prísnou diétou bez dohľadu lekára.

Ďalším výstražným signálom je skutočnosť, že pri drastickej diéte začína klesať počet imunitných buniek. V tejto súvislosti nám musí byť jasné že „vďaka“ takémuto stravovaniu môže nastať oslabenie imunity, ktoré môže mať za následok zvýšený počet infekcií. 

Pozor na stres!

Pri dlhodobej diéte, ktorú nekonzultujete s lekárom si môžete privodiť nielen negatívne následky na tráviacom systéme, slabú imunitu, ale aj vnútorný stres a psychickú frustráciu. Pri každej komplikácii je určite na mieste konzultovať svoj problém s odborníkom.

Slovo diéta býva zle pochopené a preto v nás už automaticky vytvára pocit akéhosi obmedzenia. Miesto diéty by sme mali skôr prijať do nášho procesu chudnutia zmenu stravovacích návykov. Krátkodobé vylúčenie určitých potravín v podstate nemá svoj hlbší zmysel, telo vystavíte šoku a následne sa môže dostaviť neželaný jojo efekt. Pokiaľ to s chudnutím myslíte vážne, berte na vedomie, že je to proces dlhodobý a oveľa komplexnejší ako len diéta postavená na dvojtýždňovej konzumácii výhradne jedného druhu potraviny (napríklad grep,mliečne výrobky, atď.). 

Jedálniček by mal byť pestrý, mali by v ňom byť obsiahnuté všetky dôležité živiny a vitamíny. V žiadnom prípade by ste nemali hladovať, porcie by mali byť malé ale časté. Samozrejme je správne ubrať na sladkostiach a pekárenských výrobkoch, alebo ich časom úplne vylúčiť. To je však proces dlhodobý a telo si naň postupne bude zvykať, nie tak ako pri redukčných diétach. 

Nezabúdajte na pohyb, ktorý je veľmi dôležitý pre správne fungovanie nášho tela. Doprajte si minimálne 3x do týždňa dlhšiu prechádzku, dynamický beh, plávanie, turistiku alebo akýkoľvek iný šport ktorý vám robí radosť. Nevnímajte šport ako „trest“ alebo niečo negatívne. Snažte sa vybudovať si pozitívny vzťah k pohybu tak, aby ste sa vždy naň tešili. Takýmto štýlom sa budete udržiavať v dobrej fyzickej kondícii, čo vám v neposlednom rade pomôže aj po psychickej stránke. 

Majte neustále na mysli dostatočný prísun potrebných živín. Vyskúšajte zaradiť napríklad výživové doplnky s obsahom beta glucanu (betaglukán), ktorý pomáha v obdobiach vyčerpania a únavy u dospelých. Účinné zložky beta glucanu prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Beta glucan je vhodný pre každého, kto sa stará o svoje zdravie alebo aj pre tých, ktorí sú náchylní k častým ochoreniam. Jeho častice sú upravené mikronizáciou, čo zaručuje vysokú čistotu a efektivitu.