Chronická únava a stres

V dnešnom uponáhľanom svete musíme neustále čeliť situáciám, ktoré nás vedia pekne rozladiť. Občas sa dostaneme do takého kolotoča povinností, že nevieme, ako z neho vyskočiť. Možno si ani sami nechceme pripustiť našu vystresovanosť, ale čo na to naše telo? Ako sa môže zachovať imunitný systém?

Každý človek je inak citlivý na stres. Niektorí jedinci nemajú problém aj s ťažšími životnými situáciami a všetko vyriešia tak povediac za pochodu. Niektorí však dokážu byť v strese celé dni, až kým problém nie je úplne vyriešený. Do stresu však ľahko skĺzneme aj pod tlakom každodenných situácií, kedy už nemáme dostatok síl odolávať ich náporu. Či už sú to nákupy, varenie, zápchy na cestách alebo neposlušné dieťa. Niekedy si ani neuvedomujeme, že sme vlastne celý deň vystresovaní. 

infekcia v ústach, popraskané kútiky, afty, opary

Všetky takéto situácie v nás prirodzene vedia vyvolať stres a je už len na nás ako sa s tým popasujeme. Patríte k tým ľudom, ktorí robia zo všetkého veľkú vedu? Tak čítajte ďalej. 

Je dokázané, že stres oslabuje imunitu. A všetci dobre vieme, aké následky môže mať znížená obranyschopnosť nášho organizmu. Môže sa dostaviť ochorenie či už ľahšie alebo ťažšie. Všetko záleží na tom, ako sa s tým náš organizmus dokáže popasovať. 

Pojem chronická únava alebo syndróm chronickej únavy je v poslednom desaťročí čoraz viac skloňovaná diagnóza. Jedná sa o stále sa navracajúcu únavu. Ľudia majú pocit dlhotrvajúcej malátnosti a jednoducho sa necítia na 100% fit. Vyznačuje sa najmä pocitom hlbokého vyčerpania, s ktorým sa súbežne prejavujú poruchy spánku, depresie a celková koncentrácia im spôsobuje nemalé problémy či už v pracovnom alebo rodinnom živote. 

Príčiny tohto syndrómu sú stále predmetom skúmania, ale vedci uvádzajú, že dôležitým faktorom je práve oslabená imunita jedincov s podobnými symptómami. Pacienti sa často zhodujú, že počiatky chronickej únavy siahajú do obdobia, kedy prekonali chrípku alebo dlhodobú liečbu infekcie.

Ako zatočiť s neustálym pocitom únavy

Imunita, únava a choroba so sebou veľmi úzko súvisia. Preto je naozaj potrebné pracovať na posilnení nášho imunitného systému. A tým nemyslíme, že pridáte jedno jablko denne. Pokiaľ pociťujete neustálu únavu, niečo nie je v poriadku a je dobre poradiť sa s vašim lekárom. Nezabúdajte na zmenu stravovania, skúste pridať ovocné kokteily z čerstvo odšťaveného ovocia a zeleniny. Na obed a večeru si podľa možnosti vyberajte pokrm, ktorý nezaťaží organizmus. Najlepšou voľbou sú šaláty v kombinácii s mäsom alebo strukovinami. Skúste sa nejaké obdobie vyvarovať sladkostiam, kysnutým alebo vyprážaným jedlám. Samozrejmosťou by malo byť nie len obmedzenie, ale aj postupné vylúčenie alkoholu a nikotínu.

Pomôcť si vieme aj z prírodnej lekárne pridaním výživových doplnkov do našej pestrej stravy. Vitamíny sú veľmi dôležitou súčasťou podpory našej imunity. Je dobré zamerať sa na vitamín C a vitamíny skupiny B. Ako účinná podpora imunity sa ukázala látka s názvom betaglukán (beta glucan), ktorá sa nachádza v hlive ustricovej. Skúste zaradiť výživový doplnok s obsahom betaglukánu do vášho každodenného rituálu a možno budete príjemne prekvapený, ako vám pomôže v boji proti únave.