Čaje na imunitu – ktoré sú najlepšie?

Pokiaľ bývate častejšie chorí, mali by ste posilniť vašu obranyschopnosť. Imunita je z časti geneticky ovplyvnená a najviac sa formuje v predškolskom veku. V dospelosti už je stupeň ochrany vašej imunity značne podmienený spôsobom života – stravovanie, fyzická aktivita, stres, psychické vypätie.

Ak cítite, že vaša imunita už nie je to, čo bývala, snažte sa spraviť zmenu. Prehodnoťte svoj denný režim, spôsob svojho stravovania a posúďte, čo by sa dalo zmeniť k lepšiemu. Čo iné je dôležitejšie ako vaše zdravie? Človek môže mať všetko, ale ak nemá zdravie nebaví, ho nič. Veľmi dobrí pomocníci sú bylinky. Ktoré bylinky sú pre imunitu prospešné? Prinášame vám pár tipov. 

čaje na imunitu

Echinacea 

Patrí medzi najznámejšie posily imunitného systému. Používa sa pri nachladnutiach, bežných vírusových ochoreniach, ale aj pri vážnejších chorobách. Obsahuje komplex látok, ktoré efektívne posilňujú bunky. Echinacea má schopnosť aktivovať biele krvinky chrániace telo pred škodlivými mikroorganizmami. Môžete si z nej uvariť výborný čaj, alebo užívať ju v podobe kvapiek. Prvé účinky sa dostavia približne po troch týždňoch.

Rakytník

Plody (bobule) tejto opadavej dreviny sú plné unikátneho komplexu bioaktívných látok, ktoré podporujú očistné procesy v našom tele. Zlepšujú pamäť, zmierňujú stres, chránia pred vírusmi a baktériami. Rakytník je vitamínová bomba. Kyslé plody obsahujú provitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B (B1,B2,B6), ďalej vitamíny E, K1 a F plus organické kyseliny. Môžeme využiť sušené plody na odvary alebo čaje, nájdeme ho aj v iných formách, ako sú kvapky alebo výživové doplnky s obsahom sušiny.

Všehojovec štetinatý 

Je veľmi nápomocný v prípade, že potrebujete zvýšiť výkonnosť, či už fyzickú alebo psychickú. Vyznačuje sa schopnosťou obnovy a vráteniu energie, podporuje celkové zdravie, napomáha pri rôznych liečbach psychických chorôb, zlepšuje pamäť a môže vám pomôcť aj pri zvýšenom cholesterole v krvi. Nie je to však liek, ale skôr stimulátor. Využíva sa z neho najmä koreň

Pŕhľava dvojdomá (žihľava)

Kto by nepoznal starú dobrú žihľavu. Nájdeme ju takmer všade. Ale pozor! Zbierajte len tú, ktorá sa nachádza v čistom prostredí, napríklad v lese. Žihľava v meste a najmä popri cestným komunikáciám býva spravidla v zlej kondícií a môže obsahovať  ťažké kovy z výfukových plynov. Dokonale prečisťuje naše telo, zaženie jarnú únavu a posilní imunitný systém. Obsahuje vitamíny A a C, betakarotén, železo a vápnik. Čaj zo žihľavy je veľmi obľúbený a chutný, dokonca ju môžete skúsiť pridať aj do varenia.

Huby 

Ak ste doteraz ešte nevyskúšali čaj zo sušenej huby, možno vás k tomu inšpirujeme. Existujú huby, ktoré majú rôzne liečivé a stimulačné účinky. Niektorým hubám sa pripisujú aj protirakovinové účinky. Dobrou alternatívou môžu byť napríklad – hríb dubový, ktorý má protizápalové účinky. Kuriatko jedlé obsahuje vitamín A podobne ako mrkva, preto môže pomôcť pri ochrane zraku. Hliva ustricová obsahuje osem druhov esenciálnych aminokyselín skupiny B, minerály, betaglukán (beta glucan), ale aj železo a inulín.