Budujme si imunitu počas celého roka

Necítite sa dobre, bolí vás hlava, nič sa vám nechce... poznáte ten pocit? Mávate podobné dni často? Ak je vaša odpoveď áno, niečo nie je v poriadku. Zmena môže prísť iba vašou zásluhou, preto už ďalej nehľadajte výhovorky a prinúťte sa nastoliť vo vašom živote zmenu!

Na to, aby sme prešli k zdravšiemu životnému štýlu, potrebujeme jednu najdôležitejšiu vlastnosť - pevnú vôlu. Prvé týždne budú možno náročné, ale po čase dokážete určité novo nadobudnuté návyky zautomatizovať a prestanete sa nad nimi zamýšľať negatívnym spôsobom. Nič nejde zo dňa na deň a všetko má svoj čas. To isté platí aj pri prechode na zdravý životný štýl, či už je to z dôvodu zdravotných ťažkostí alebo z presvedčenia, že chceme svoje telo udržovať dlho zdravé a v duševnej aj fyzickej rovnováhe. 

hliva ustricová, betaglukán

Všetko, čo potrebujeme, nájdeme v prírode

Šťastím je, že nám príroda nadelila množstvo liečivých a podporných látok. Na lieky z lekárne sme zvyknutí, ale na tie z prírodnej lekárne často zabúdame alebo ich jednoducho obchádzame? Pokiaľ máme radi naše telo, tak mu pochopiteľne chceme dopriať to najlepšie, aby nám dlho slúžilo a aby sme sa v ňom cítili dobre. Často však pri našom uponáhľanom životnom štýle nestíhame dodať v potrave všetko potrebné. Niekedy je na mieste „nakopnúť“ organizmus a posilniť imunitu výživovými doplnkami. Najlepšie, keď si vyberieme tie na prírodnej báze. Jednou z takýchto podporných látok priamo z prírody je aj betaglukán (beta glucan). Čo to vlastne je?

Betaglukán je jedinečný podporovateľ imunity. Má schopnosť aktivovať imunitné bunky, konkrétne receptor CR3, a tým pomáha organizmu brániť sa pred rôznymi nástrahami, najmä v období väčšieho fyzického vyčerpania či psychického stresu. 

Betaglukán konzumujeme v strave už stáročia. Nájdeme ho v kvasniciach, hubách či obilninách. V takejto forme je však pomerne veľký a naše telo ho nevie účinne vstrebať. Procesom zvaným mikronizácia sa spracuje na drobné čiastočky a tie sa už vedia vstrebať do krvi a lymfatického systému. Zo žalúdka ďalej putuje do hrubého čreva.  Ak ním chceme posilniť imunitný systém, treba si zabezpečiť čo najčistejšie preparáty (90% a viac). 

Zaujímavosť na záver. V Japonsku sa betaglukán ordinuje ako súčasť onkologickej liečby, pretože boli preukázané pozitívne účinky pri rádioterapii a chemoterapii, ako aj pri zastavení rastu tumorov a rozširovaní metastáz.