Ako vybrať výživové doplnky

V súčasnosti sme doslova zaplavení rôznymi podpornými, obrannými a ne/spoľahlivými výživovými doplnkami. Ako sa v nich vyznať a ktoré sú skutočne kvalitné?

Výživové doplnky si kupujeme s tým, že očakávame žiadúci účinok. Preto by sme ich výberu mali venovať dostatočnú pozornosť, aby sme nekúpili "mačku vo vreci". Každý by si mal dávať veľký pozor na to, aby kupoval výživové doplnky, ktoré naozaj pomáhajú. Je dobré si v prvom rade získať čo najviac informácií o danom produkte. Kde je vyrobený, aká spoločnosť ho vyrába, aké iné prípravky ponúkajú a hlavne zloženie! Či obsahuje dostatočné množstvo vitamínu alebo inej látky, o ktorú máte záujem. 

výživové doplnky, betaglukán

V tomto článku sa konkrétne zameriame na výživové doplnky s obsahom betaglukánu. Betaglukán sa extrahuje hlavne z hlivy ustricovej a účinky tohto výnimočného polysacharidu sú svetovo známe a uznávané. 

Na slovenskom trhu nájdeme hneď niekoľko značiek, ktoré výrábajú výživové doplnky s obsahom betaglukánu. Ako príklad uvedieme nasledovné:

NATURES - produkty Beta glucan 500, Beta glucan 240+, Beta glucan Detský sirup...

Pleuran - produkty Imunoglukan P4H sirup, Imunoglukan P4H ACUTE 300, Imunoglukan P4H SynBIO...

TEREZIA - produkty Terezia Hliva ustricovitá, Terazia Betaglukan Trio Komplex Forte, Hlliviačik Sirup s hlivou ustricovitou a rakyníkom...

Aby ste našli ten správny produkt, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám, odporúčame zamerať sa na nasledovné veci:

  • Čistota betaglukánu – toto pravidlo platí všeobecne, čím vyššia čistota, tým lepšia kvalita. Extrahovaním betaglukánu z hlivy ustricovej sa dá dosiahnuť čistota nad 80%. Pri vysoko kvalitných výrobkoch sa stretneme s čistotou až nad 90%. 
  • Obsah betaglukánu v dennej dávke - norma je 2-5 mg na 1kg hmotnosti. Výpočet je jednoduchý. Ak máme napríklad 70 kg jedinca, jeho denná dávka začína približne na 140mg. Pri kozmetických výrobkoch by obsah betaglukánu nemal klesnúť pod 1%.
  • Zdroj betaglukánu - hliva ustricová nie je jediná forma, z ktorej sa dá betaglukán získať. Nachádza sa aj v obilninách, ale tu už je jeho čistota zväčša podstatne nižšia (cca do 40%) a jeho účinky by sme mohli skôr zaradiť k probiotickým, než imunostimulačným.  Betaglukán z húb sa dá získať vo vysokej čistote. Nájdeme ho aj v kvasniciach a tie sa svojou čistotou nachádzajú približne uprostred medzi hubami a obilninami. Je teda jasné, že zdroj betaglukánu je pomerne dobrým indikátorom kvality.
  • Spracovanie výrobku - ako dobre vieme, huby sú pre náš organizmus ťažko stráviteľné. Podobne je to aj u betaglukánu, ktorý získavame z hlivy ustricovej. Medzi jeho vlastnosti patrí tiežj nerozpustnosť, preto je potrebné prispôsobiť ho podmienkam priepustnosti v tenkom čreve. Tenké črevo neprepustí nerozpustné častice väčšie ako 60 mikrometrov. Ak sú teda častice betaglukánu väčšie, obmedzuje sa ich účinok len na aktiváciu imunitných buniek v tenkom čreve. Ak je však betaglukán spracovaný mikronizáciou, čiže rozbitím častíc na mikrometrové častice, má vyššiu účinnosť. 
  • Pomocné látky - dôležitým faktorom je i obsah pridaných látok. Možno si to ani neuvedomujeme, ale každá takáto látka vplýva na náš organizmus. Bohužiaľ, občas i v negatívnom zmysle slova. Môže ísť o konzervačné látky, alergény, umelé farbivá alebo aj rôzne príchute. Pri výbere sa preto skúste radšej zamerať na doplnky, ktoré obsahujú čo najviac prírodných zložiek.