Ako súvisí imunitný systém s cirkadiánnym rytmom?

Imunita u detí tak ako aj u dospelých prezrádza schopnosť odolávať vírusom a baktériám. Sú dni kedy sa cítime ako šampióni, nikto a nič nás nemôže prekvapiť. Na druhej strane občas príde obdobie plné únavy, malátnosti a slabej obranyschopnosti. Ako to spolu súvisí? A kedy je naša imunita najsilnejšia?

Určite ste už počuli pojem biologický rytmus. Odborne sa nazýva ako cirkadiánny rytmus a ide o systém, ktorý určuje cykly bdelosti, spánku, ako aj teplotu tela a vylučovanie hormónov. Cirkadiánny rytmus je jeden z biorytmov, ktorý zachytáva kolísanie aktivity organizmu najčastejšie na dennej, mesačnej alebo ročnej perióde. Prejavy cirkadiálneho rytmusu popísal rumunský profesor Franz Halberg koncom 20. storočia. Narušenie týchto cyklov môže vyvolať zníženú aktivitu ľudského organizmu počas dňa ako aj problémy so spánkom. Biologické hodiny môžu  obzvlášť vekom stratiť svoju citlivosť, a tým priniesť problémy spojené s chronickými poruchami spánku.

oslabená imunita - betaglukán

Kedy je imunita najsilnejšia?

Cambridge University publikovala koncom roka 2016 štúdiu, v ktorej deklarovali náchylnosť ľudského organizmu na infekcie a choroby po západe slnka. Zistilo sa, že po zotmení je organizmus 10x náchylnejší ako dopoludnia. Podľa výskumu by malo byť ľudské telo najvýkonnejšie ráno a dopoludnia, rovnako v tomto čase dosahuje najvyššiu silu aj imunita.

Možno to dokážete aj sami na sebe odsledovať. Pokiaľ máme nerušený hlboký spánok, bývame ráno plný energie a dobrej nálady. Počas dňa sa ale postupne unavujeme a večer naša celková aktivita klesá a pripravuje sa na ďalšiu regeneráciu v podobe spánku. To isté teda platí aj pre našu imunitu – ráno je silná, ale na večer je už lepšie oddýchnuť si a telo zbytočne nezaťažovať. 

Podpora imunity a betaglukán

Okrem zdravej stravy a pravidelného pohybu, vieme nášmu imunitnému systému pomôcť aj vďaka tzv. imunostimulátorov alebo imunomodulátorov.

Medzi také patrí betaglukán (beta glucan), ktorý je dobre preskúmaný a môže priaznivo podporiť náš obranný mechanizmus. Extrahuje sa z huby s názvom hliva ustricová, resp. ustricovitá. U nás i v zahraničí je veľmi populárna nielen kvôli obsahu tejto výnimočnej látky, ale aj vďaka svojej špecifickej a príjemnej chuti.  

„Zjednodušene môžeme povedať, že imunite pomáha tak, že v tele aktivizuje imunitné bunky makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty – baktérie a vírusy zodpovedné za ochorenia – a okrem toho rozpoznávajú a ničia poškodené bunky,“ vysvetľuje A. Doboly z Naturesu.

Preto, ak chcete dopriať svojmu organizmu viac podpory počas chladnejších dní alebo pri zvýšenej únave, odporúčame vyskúšať betaglukán.