Ako súvisí imunitný systém s cirkadiánnym rytmom?

Imunita u detí, tak ako aj u dospelých, prezrádza schopnosť odolávať vírusom a baktériám. Sú dni, kedy sa cítime ako šampióni, nikto a nič nás nemôže prekvapiť. Na druhej strane občas príde obdobie plné únavy, malátnosti a slabej obranyschopnosti. Ako to spolu súvisí? A kedy je naša imunita najsilnejšia?

Určite ste už počuli pojem biologický rytmus. Odborne sa nazýva ako cirkadiánny rytmus a ide o systém, ktorý určuje cykly bdelosti, spánku ako aj teplotu tela a vylučovanie hormónov. Cirkadiánny rytmus je jeden z biorytmov, ktorý zachytáva kolísanie aktivity organizmu najčastejšie na dennej, mesačnej alebo ročnej perióde. Prejavy cirkadiálneho rytmu popísal rumunský profesor Franz Halberg koncom 20. storočia  

Ako súvisí imunitný systém s cirkadiánnym rytmom

Narušenie týchto cyklov môže vyvolať zníženú aktivitu ľudského organizmu počas dňa, ako aj problémy so spánkom. Biologické hodiny môžu  obzvlášť vekom stratiť svoju citlivosť a tým priniesť problémy spojené s chronickými poruchami spánku.

Kedy je imunita najsilnejšia?

Cambridge University publikovala koncom roku 2016 štúdiu, v ktorej deklarovali náchylnosť ľudského organizmu na infekcie a choroby po západe slnka. Zistilo sa, že po zotmení je organizmus 10x náchylnejší ako napríklad dopoludnia. Podľa výskumu by malo byť ľudské telo najvýkonnejšie ráno a dopoludnia, rovnako v tomto čase dosahuje najvyššiu silu aj imunita.

Možno to vie aj každý sám na sebe odsledovať, pokiaľ máme nerušený hlboký spánok, bývame ráno plný energie a dobrej nálady. Počas dňa sa postupne unavujeme a večer naša celková aktivita klesá a pripravuje sa na ďalšiu regeneráciu v podobe spánku. To isté platí aj pre našu imunitu – ráno je silná, večer je už lepšie oddýchnuť si pri krbe s dobrou knihou.

Podpora imunity a beta glucan

Okrem zdravej stravy a pravidelného pohybu, vieme nášmu imunitnému systému pomôcť aj vďaka tzv. imunostimulátorom alebo imunomodulátorom.

Medzi také patrí beta glucan (betaglukán), ktorý je dobre preskúmaný a môže priaznivo podporiť náš obranný mechanizmus. Extrahuje sa z huby s názvom hliva ustricová, nazývanej i ustricovitá. U nás, ako aj v zahraničí, je veľmi populárna nielen kvôli obsahu tejto výnimočnej látky, ale aj vďaka svojej špecifickej a príjemnej chuti.  

„Zjednodušene môžeme povedať, že imunite pomáha tak, že v tele aktivizuje imunitné bunky makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty – baktérie a vírusy zodpovedné za ochorenia – a okrem toho rozpoznávajú a ničia poškodené bunky,“ vysvetľuje A. Doboly zo spoločnosti Natures.

Preto, ak chcete dopriať svojmu organizmu trochu podpory počas chladných dní, alebo ho naštartovať počas obdobia plného únavy, odporúčame vyskúšať beta glucan.