Ako posilniť imunitu detí

Imunitný systém pomáha chrániť organizmus pred vírusmi, baktériami, plesňami a inými škodlivými narušiteľmi a má významný vplyv na celkový zdravotný stav človeka. Imunita dieťaťa sa prirodzene vytvára už počas tehotenstva a po narodení je potrebné ju ďalej budovať. Čo teda robiť, aby sa zlepšila imunita dieťaťa? Betaglukán je jedným z riešení. 

Keďže imunitný systém malých detí nie je ešte dostatočne „obrnení“,  sú oveľa náchylnejšie na infekcie a vírusové ochorenia ako infekcie dýchacích ciest, hnačky, infekcie močových ciest a pod. Častou príčinou ochorenia detí  tak býva najmä slabá imunita.

Prvých šesť mesiacov po narodení je organizmus dieťaťa chránený cennými látkami nachádzajúcimi sa v materskom mlieku. Neskôr, v období  6 až 12 mesiacov, začnú prichádzať prvé kašle, nádchy, upchatý nos a ďalšie ochorenia spojené so slabou imunitou, keďže dieťa už spotrebovalo všetky ochranné protilátky získané od matky, ale ešte sa v organizme naplno nerozvinula tvorba vlastných protilátok. Najčastejšie v tomto veku sú najmä opakované ochorenia dýchacích ciest. 

Obdobím silno náchylným na ochorenia je najmä nástup detí do jaslí, škôlky alebo školy. Choré dieťa je nočnou morou každého rodiča. Našťastie existujú možnosti, ako ochoreniam predchádzať a to prirodzenou cestou, látkami prírodného pôvodu. Medzi tie najvýznamnejšie patria polysacharidy z hlivy ustricovitej - betaglukany, označované i ako betaglukán alebo beta glucan. 

Betaglukán a podpora imunity

Betaglukany sú veľmi účinné prírodné látky, ktoré sa nachádzajú v bunkových stenách hlivy ustricovitej a získavajú sa špeciálnym procesom izolácie. V spoločnosti Natures, ktorá vyrába betaglukany dlhé roky, nedajú na ne dopustiť, pretože sa opakovane preukázalo, že fungujú nielen ako prevencia, ale pomáhajú rýchlo sa dostať i zo začínajúceho ochorenia. Betaglukán vysokej čistoty je netoxický, nevyvoláva závislosť alebo alergické reakcie a nie je možné sa ním predávkovať. Je preukázané, že betaglukán spolupracuje s ďalšími liečivami a pomáha zlepšovať ich účinok. Betaglukán je vhodné podávať i v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré mnohokrát účinkujú aj proti prospešným látkam v organizme. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže vyvolať hnačky a ďalšie oslabenie imunity. Účinok betaglukánu sa prejaví tak, že podporí imunitný systém a ten úspešnejšie likviduje mikroorganizmy, ktoré spôsobujú ochorenie a priaznivo tiež pôsobí na “dobré baktérie¨ - laktobacily. Podporný vplyv betaglukánu na probiotické baktérie bol vedecky dokázaný v mnohých skúmaniach.

Betaglukán a imunita detí

Všeobecné skúsenosti hovoria o tom, že čo sa týka účinku betaglukánu u detí, detský organizmus naň reaguje veľmi dobre a tiež rýchlo. Existuje niekoľko pozorovacích štúdii, kde bolo dokázané, že u detí, ktoré užívali betaglukán, sa znížil počet infekčných ochorení horných dýchacích ciest počas sledovaného obdobia.