Infekcie v rôznych podobách útočia najmä na jeseň. Začínajúci školáci či škôlkari musia neraz bojovať s nepríjemnými ochoreniami. V kolektíve sa rýchlosť prenosu infekcie znásobuje. Nie vždy je to však na škodu, dieťa si takýmto spôsobom buduje imunitu a stáva sa viac a viac odolné voči rôznym formám infekcií. Je však dôležité, aby chorľavosť nebola častá. Dieťa by si malo prirodzene vypestovať odolnú imunitu viacerými spôsobmi.
Ako sa vyhnúť častým ochoreniam?
Detská imunita je mladá a rýchlo reaguje na rôzne zmeny. Dokáže sa efektívne adaptovať na nové prostredie, ako aj na kontakt s novými ochoreniami. S niektorými sa vyrovná rýchlo, iné jej môžu dať poriadne zabrať. Medzi základné spôsoby prevencie patrí zdravé stravovanie a dostatočný pohyb. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a minerály, preto by sme deťom mali dopriať veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Samozrejme, nesmie chýbať pobyt na čerstvom vzduchu a kvalitný spánok, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj mladého organizmu.
Vírusy či baktérie?
Až 80% ochorení v predškolskom a školskom veku je vírusového pôvodu. Preto by sme mali byť opatrní aj s pričastým užívaním antibiotík. Tie pôsobia výhradne proti baktériám – neliečia ani teplotu ani chrípku. Pri vírusových ochoreniach je ich užívanie zbytočné. Pokiaľ sa však k vírusovému ochoreniu pridruží aj bakteriálne, antibiotiká sú na mieste. Ak už lekár predpísal dieťaťu antibiotiká, je dôležité ich využívať a neprerušovať bezdôvodne liečbu. Pokiaľ býva dieťa často chorľavé, môže byť pediatrom odporúčané na vyšetrenie u imunoloalergiológa.