Ako podporiť detskú imunitu prírodnou cestou?

Jeseň býva náročnejším obdobím pre detskú obranyschopnosť. Chladné počasie a aktívny pobyt v kolektíve detí môže neraz spôsobiť nepríjemnosti v podobe chrípky či angíny. Poďme sa pozrieť na to, ako efektívne zlepšiť detskú  imunitu. 

Leto pomaly končí a spolu s ním sa lúčime aj s letnými prázdninami. Niektoré deti sa už opäť tešia do školských lavíc, iné nesú ťažko zmenu z letných radovánok na pravidelný režim a skoré ranné vstávanie. Nuž, prešli sme si tým všetci. Aby však začiatok školského roka nenarušili nepríjemné vírusy a choroby, je potrebné v tomto období dbať na zvýšenú starostlivosť o zdravie našich malých školákov a škôlkarov.

imunita detí

Infekcie v rôznych podobách útočia najmä na jeseň. Začínajúci školáci či škôlkari musia neraz bojovať s nepríjemnými ochoreniami. V kolektíve sa rýchlosť prenosu infekcie znásobuje. Nie vždy je to však na škodu, dieťa si takýmto spôsobom buduje imunitu a stáva sa viac a viac odolné voči rôznym formám infekcií. Je však dôležité, aby chorľavosť nebola častá. Dieťa by si malo prirodzene vypestovať odolnú imunitu viacerými spôsobmi.

Ako sa vyhnúť častým ochoreniam?

Detská imunita je mladá a rýchlo reaguje na rôzne zmeny. Dokáže sa efektívne adaptovať na nové prostredie, ako aj na kontakt s novými ochoreniami. S niektorými sa vyrovná rýchlo, iné jej môžu dať poriadne zabrať. Medzi základné spôsoby prevencie patrí zdravé stravovanie a dostatočný pohyb. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a minerály, preto by sme deťom mali dopriať veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Samozrejme, nesmie chýbať pobyt na čerstvom vzduchu a kvalitný spánok, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj mladého organizmu.

Vírusy či baktérie?

Až 80% ochorení v predškolskom a školskom veku je vírusového pôvodu. Preto by sme mali byť opatrní aj s pričastým užívaním antibiotík. Tie pôsobia výhradne proti baktériám – neliečia ani teplotu ani chrípku. Pri vírusových ochoreniach je ich užívanie zbytočné. Pokiaľ sa však k vírusovému ochoreniu pridruží aj bakteriálne, antibiotiká sú na mieste. Ak už lekár predpísal dieťaťu antibiotiká, je dôležité ich využívať a neprerušovať bezdôvodne liečbu. Pokiaľ býva dieťa často chorľavé, môže byť pediatrom odporúčané na vyšetrenie u imunoloalergiológa.

Výživové doplnky z prírody

  • Na podporu detskej imunity môžeme vyskúšať aj prírodné výživové doplnky. Oslabená imunita občas potrebuje trošku „nakopnúť“, aby dokázala odolávať všetkým nástrahám. Medzi najvýznamnejšie prírodné látky patria tzv. bakteriálne imunomodulátory, probiotiká, zinok, selén a vitamíny A a C.