5 spôsobov ako posilniť imunitu detí

Chladné počasie nás vie občas zaskočiť a najmä našu obranyschopnosť. Už býva pravidlom, že keď nastávajú prechody medzi teplým a studeným počasím, praskajú čakárne u pediatrov vo švíkoch. Ale prečo by sa to malo týkať aj vás? 

Hlavnou úlohou imunitného systému je rozpoznávať cudzie mikroorganizmy v našom tele a reagovať na ne. Pokiaľ imunitný systém „vyhodnotí“, že látka alebo mikroorganizmus sú cudzie a škodlivé, zabezpečí obranu proti infekciám. Organizmus je denne v kontakte s rôznymi patogénmi, ktoré sa môžu dostať do organizmu a narobiť tam „neplechu“. Preto je dôležité posilňovať imunitu u detí, hlavne pokiaľ sú často v kolektíve, kde sa vírusové infekcia šíria najrýchlejšie. Poďme sa teda pozrieť, ako posilniť detskú imunitu.

posilnenie imunity detí

Prvoradá je strava

Detské zdravie vieme efektívne ovplyvniť k lepšiemu najmä skladbou jedálnička. Surová zelenina a ovocie by v ňom nemali chýbať ani jeden deň. Pripravujte pre deti ľahké pokrmy, šaláty zeleninové aj ovocné, celozrnné pečivo, pohánka, prírodná hnedá ryža, klíčky či tofu. Mäso a výrobky z kravského mlieka stačia 3x do týždňa. Mliečne výrobky skúsme zvoliť skôr z mlieka ovčieho či kozieho. Nezabúdajte aj na za studena lisované oleje ako mandľový, sezamový, tekvicový či ľanový. Všetci dobre vieme, že deti len ťažko dokážu odolať sladkostiam a povedzme si úprimne, netýka sa to len detí :). Bohužiaľ dnešné sladkosti sú zväčša plné bieleho cukru a stuženého palmového tuku. Táto kombinácia naozaj nie je dobrá. Skúste takéto sladkosti obmedziť a nahradiť ich prírodnou alternatívou, ako sušené datle, figy, orechy v mede alebo čokoláda s vysokým obsahom čokolády. 

Pohybové aktivity

Dnešné deti majú často veľký problém s nedostatkom pohybu. Často za to môže výchova, kedy dieťa nie je od malička vedené rodičom k pohybu. V mladosti si vypestuje zvyky, ktoré sa s ním budú niesť už celý život, preto je dobre ho už v rannom veku podnecovať k športovým aktivitám a láske k prírode. Nie však nasilu! Každé dieťa je iné a má iné záľuby. Nie každý chlapec miluje futbal. Rovnako je to u dievčat, nemusí každé inklinovať k hádzanej či gymnastike. Je dobre všímať si, aký druh športu v dieťati vzbudzuje radosť. Dôležité je, aby sa dieťa hýbalo. Imunita sa neustále posilňuje, pokiaľ je telo dostatočne okysličené a prekrvené vďaka zdravému pohybu.

Bylinky vhodné pre deti

Bylinky nie u len výsadou dospelých. Správne druhy, pri dodržaní správnej prípravy môžu pomôcť aj vašim deťom. Pre pokojné zaspávanie je vhodná medovka lekárska alebo levanduľa úzkolistá. Pokiaľ má dieťa kašeľ, pomôže podbeľ liečivý či skorocel kopijovitý. S bylinkami ale odporúčajú pediatri zaobchádzať u detí opatrne! Určite by ste ich nemali lúhovať veľmi dlho, predsa len detský organizmus nepotrebuje takú veľkú dávku ako dospelý.

Zdravý spánok

Pre deti je kľúčový kvalitný spánok. Pri nedostatku majú často problémy s koncentráciou a sú stále unavené. Nehovoriac o tom, že imunita u detí je významne ovplyvnená spánkom a teda regeneráciou celého organizmu počas noci. 

Betaglukan (beta glucan)

Betaglukan je polysacharid, ktorý pochádza z hlivy ustricovej a môže významne ovplyvniť obranyschopnosť. Výživové doplnky s obsahom vysokočistého beta glucanu (93%) a vitamínu C prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Vyberajte si prípravky bez konzervantov a také, ktoré obsahujú výlučne prírodné farbivá, arómy a sladidlá.